Cimbálová muzika ZUŠ Veveří
Typ souboru: cimbálová muzika
Věk členů: 9–19 let
Čas zkoušek: středa 16.25 – 17.55, koncertní sál školy
Vedoucí: Martin Zeman, zeman@zusveveri.cz, +420 541424434
V současné době tvoří naši cimbálovou muziku v průměru přes dvacet mladých muzikantů, věkový průměr členů muziky je mezi 9 a 19 lety. Mladší hudebníci se učí od těch zkušenějších (kteří ovšem před léty začínali stejně), a tak se to po pár letech nenásilně obnovuje. Častokrát se obtížnost daného partu přizpůsobuje technickým možnostem začínajících mladých muzikantů.
Cimbálová muzika ZUŠ Veveří má "neomezený" počet primášů (houslistů, kteří se mohou postavit před kapelu, udat tempo, řídit, kdy je mezihra, nebo kdy se zpívá, ...). Každý z houslistů má možnost si to vyzkoušet.
Soubor můžete slyšet na větších koncertech ZUŠ, pravidelně se zúčastňuje přehlídky Muzikanti hrajte v KD Rubín a j.
Repertoár
Repertoár cimbálové muziky tvoří úpravy lidových písní a tanců, nejen z většiny moravských folklorních regionů, ale i ze Slovenska, Maďarska a Rumunska. Velký podíl v interpretaci je věnován improvizaci. Žáci nejsou zcela svázáni notovým zápisem. Ten je mnohdy jen návodem, jak písničku dál rozvinout.
Mladí muzikanti získávají v cimbálové muzice cenné zkušenosti s interpretací lidových písní mnoha kultur, učí se samostatnosti při zkouškách i vystoupeních. To vše mohou postupem času využít (a využívají) v jiných podobných seskupeních, kterých je v Brně i na celé Moravě velká řada.
Jak to začalo
Tradice cimbálové muziky při ZUŠ Veveří se odvíjí přibližně od roku 1988, kdy na školu (tehdy ještě Lidovou školu umění) nastoupil pedagog Martin Zeman. V té době ve škole nepůsobil kromě pěveckého sboru žádný jiný soubor. Obsazení muziky se každým rokem různilo. Houslistů byl vždy nedostatek. Pedagogové tehdy zastávali názor, že se děti v souborech "zkazí". To se naštěstí v dalších letech postupně změnilo. Repertoárově nebyla muzika vyhraněna. Většinou ke konci školního roku rozšířila své řady o další nástroje, a přetransformovala se v barokní, komorní, malý symfonický nebo muzikálový orchestr, který pod taktovkou M. Zemana doprovázel nejtalentovanější žáky ZUŠ na slavnostních koncertech a muzikálových představeních v brněnském Besedním domě, v Janáčkově i v Mahenově divadle.
Zajímavost
Občas se objevují pokusy o to, jak muzikanty "zašněrovat do lidových krojů". Tuto vymoženost přenechává vedoucí muziky M. Zeman zaběhnutým folklorním souborům, které mají velký arzenál krojů všech velikostí a většinou i patřičný personál, který se o vše stará.
Mladí muzikanti měli možnost si vyzkoušet práci v nahrávacím studiu a natočili si své první CD.
Martin Zeman je cimbalista, kontrabasista, a aranžér s praxí v Slovenském ľudovém umeleckém kolektivu – SĽUK v Bratislavě, v Brněnském rozhlasovém orchestru lidových nástrojů - BROLN, ve vojenském uměleckém souboru Jánošík - dnes Ondráš, ve Slezském souboru Heleny Salichové v Ostravě, v CM Vonica z Krumvíře a řadě dalších.